---
title: "Status på gravearbejdet i Dalegade"
description: "Aktivitet tilbage i Dalegade"
date: "2026-04-28"
created: "2026-03-11"
---

[Hjem](https://fredericiafjernvarme.dk/)

                    [Nyheder](https://fredericiafjernvarme.dk/nyheder)

                [Status på gravearbejdet i Dalegade](https://fredericiafjernvarme.dk/nyheder/status-paa-gravearbejdet-i-dalegade)

# Status på gravearbejdet i Dalegade

Arbejdet med udskiftning af fjernvarmerør i Dalegade har i den seneste uge været præget af udfordringer. Mange har derfor oplevet, at der har været stille i gaden, og at arbejdet midlertidigt har stået stille.

Nu er en ny uge i gang, og vi er igen i fuld gang med arbejdet – heldigvis med vejret på vores side. På trods af den stille periode er vi tilfredse med projektets fremdrift, og tidsplanen forventes fortsat at holde.

I dag påbegynder vi etableringen af de første stik ind til beboerne.

Vi vil samtidig gerne takke beboerne i gaden for deres store samarbejdsvilje og forståelse. Vi er meget opmærksomme på de gener, arbejdet medfører, og jeres opbakning har stor betydning for, at projektet kan gennemføres så smidigt som muligt.

Vi fortsætter med at holde jer løbende orienteret om udviklingen i projektet.

* * *

Fra mandag i uge 13 starter et større gravearbejde i Dalegade på strækningen mellem Danmarksgade og Prinsensgade. Arbejdet omfatter udskiftning af fjernvarmerørene, da de seneste års termografering har vist, at flere af rørene er udtjente.

Selvom der er blevet foretaget reparationer, er det nu nødvendigt at udskifte hele rørstrækningen for at sikre en stabil og fremtidssikret varmeforsyning. Arbejdet forventes at vare cirka 10 uger. Gaden vil blive spærret, men vi gør alt for at udvise hensyn over for beboerne, så det ikke nødvendigvis er hele strækningen, der er afspærret gennem hele perioden.

Beboere i den berørte del af gaden er blevet informeret direkte, men andre borgere i området kan også opleve gener, herunder:

- Ændret trafik og eventuelle omkørsler
- Støj og begrænset parkering

Vi beklager de ulemper, arbejdet måtte medføre, og sætter stor pris på alles tålmodighed. Vores mål er at gennemføre projektet så hurtigt og smidigt som muligt.

Opdateringer om arbejdet og fremdriften vil løbende blive lagt på vores hjemmeside.

                ![](https://fredericiafjernvarme.dk/i/MOLIRIMEDIA/7b3755ab-e560-4356-9079-08de9ba436cb?width=800)

                ![](https://fredericiafjernvarme.dk/i/MOLIRIMEDIA/1f46e112-5ecb-484f-907a-08de9ba436cb?width=800)
